DMSO FAYDALARI

Dimetil sülfoksit (DMSO) formülü (CH3) 2SO olan organokükürt bileşiğidir.

Renksiz ve sıvı halde olan bileşik önemli bir polar çözücüdür. Cilde kolayca nüfuz eder, ağızda sarımsak gibi bir tat bırakır. Rus bilim adamı Alexander Zaytsev, tarafından 1866 yılında keşfedilmiş ve 1867 yılında özellikleri rapor edilmiştir.

Dimetil sülfoksit kraft hamurundan elde edilir ve dimetil sülfitin bir yan ürünüdür. Dimetil sülfitin oksijen ya da azot dioksit ile oksidasyonu DMSO'yu verir.

1-Miyalinsiz sinir liflerinin iletkenliğini engelleyerek ağrıları keser.

2-Antienflamatuardır (kas gevşeticidir).

3-Bakteri, virüs ve mantara karşı kalıcı etkisi vardır.

4-Tüm örtü dokularından kolayca ve zarar vermeden geçerek beraberinde istenen ilacı taşıyabilir.

Örneğin DMSO içinde eritilmiş penisilin, iğne kullanmaya gerek kalmadan, cilde sürülerek deri altına ulaşabilir.

5-Kanda tromboz olasılığını azaltır.

6-Vazadilatatördür (damar esneticisidir).

7-Kolinesteraz salgısını durdurur.

8-Kolojeni yumuşatır.

9-Hidroksil serbest radikallerini silip süpürür. Bu çok önemli bir niteliktir. Çünkü, hidroksil radikaller, (OH)'lar, vücudumuzdaki gerekli ve hayati proteinlerin, enzimlerin ve yağların normal moleküllerinden bir elektron çalarak, bunları tahrip eder ve böylece hücre zarını da etkileyerek, hücrenin hayati işlevini bozarak mutasyonlara neden olur. Kemoterapi ya da radyoterapi gören her kanserlinin vücudu serbest radikallerle doludur. Tüylerin dökülüşü, dudak kenarındaki ağrılı yaralar, bulantı, ağızdaki madeni tat ve kuruluk gibi şikayetleri ortadan kaldırıyor. 1

10-Hidroksil ve klorit gibi serbest radikallerle moleküler bağlantı kuran DMSO bu zararlı maddelerin böbrekler tarafından dışlanmasını gerçekleştiriyor, işte bu yüzden de kanser, artrit ve arteryoskleroz gibi dejeneratif (yozlaştırıcı, yıkıcı) hastalıklarda çok çarpıcı yararlar sağlıyor.

11-Bağışıklığı güçlendirir. Özellikle, damar-içi uygulamada, kuvvetli bir idrar sökücüdür.

12-Vücutta interferon (Virüs hücumuna uğrayan vücut hücreleri tarafından salgılanan, onların çoğalmasını önleyici bir protein) oluşumunu sağlar. vs. vs. vs..

Sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyorum.