Zencefil Ormusu Faydaları

ZENCEFİL ORMUSU FAYDALARI

94 elementten fazla element bulunan sıvı tuz ormusunun faydaları çoktur. Ormusun %84’ü sodyum klorür; geri kalan %16’lık bölümünü lityum, fosfor, selenyum, magnezyum, kalsiyum, vanadyum gibi doğal mineraller oluşturuyor. Doğada bulunan 94 elementten soy gazlar hariç tüm elementler (94 element) ormusta mevcut. Yani ormus ihtiyaçlarımızın tamamını sağlıyor.

  • Kemikleri güçlendirir.
  • Beyin nöronlarını hızlandırır.
  • Kabızlığı giderir Bağırsakların ve midenin rahat çalışmasını sağlar.
  • Ülser ve gastrite iyi gelir bebeklerde.Gaz sorununu çözer.Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Alerjik reaksiyonları ortadan kaldırır.
  • Yemeklerden önce tüketilirse kilo verdirir Yemeklerden sonra tüketilirse kilo aldırır.
  • Ayak ve ten kokusunu giderir.Ağız kokusunu giderir.Hazımsızlığı iyileştirir.
  • Nörolojik ve psikolojik sorunlarda yardımcı olur.IQ yükseltir hafızayı güçlendirir.
  • Eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Romatizmaya iyi gelir.

Toz zencefil sağlığa olan birçok yararlı etkisiyle de bilinen bir bitki türüdür. Toz zencefilin faydaları ve zararları karşılaştırıldığında aşırıya kaçılmadığı sürece insan sağlığına birçok faydası olabilecek bir bitkisel üründür. Toz zencefilin faydaları ve zararları konusunda bilgi almak için güvenilir kaynaklardan araştırma yaparak ve daha bilinçli bir tüketim şekliyle sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz.

Zencefil içeriğinde bulunan anti-enflamatuar özelliği sayesinde iltihaplanmayı azaltabilir.Antioksidan etkisi ile vücudu serbest radikallerden korur. Dengeli kullanımında kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Mide bulantısı, kusma ve sindirim sorunları üzerinde hafifletici bir etkisi olabilir. Adet sancısına iyi gelme gibi bir özelliği vardır. Bağışıklık sisteminde olumlu etkilere sebep olabilir. Kolesterol seviyelerini düşürme etkisine sahiptir. Metabolizma hızını artırma etkisi sebebiyle kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Kas ağrılarını hafifletme etki olabilir.

Zencefil içinde bulunan gingerol maddesi sebebiyle kanser oluşumuna karşı mücadele ettiği yapılan araştırmalar sonucu gösterilmiştir. Kolon kanseri, göğüs, yumurtalık ve pankreas kanseri gibi kanser türlerinde olumlu etkileri saptanmıştır. Alzheimer hastalığının oluşma riskini azaltarak beyin fonksiyonlarının canlı tutulmasına katkı sağlar.

Araba veya deniz tutması gibi sorunları olan bireylerde yapılan bir araştırmada her gün 1 ila 1,5 gram arası verilen zencefilin mide bulantısına iyi geldiği ve bu sorunu ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. Bunun yanında kas ağrısı çeken kişilerde günde 2 gram zencefil tüketilmesi halinde kas ağrılarında azalma olduğu gözlemlenmiştir. Zencefil sadece yenerek kullanılan bir bitki olmamıştır. Saç köklerini güçlendirmek ve kepek oluşumunun önüne geçmek için de kullanılmıştır. Zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı zencefil karıştırılarak saç diplerine hafif masaj ile yedirildiğinde saçlardaki olumlu etkileri gözlenmiştir. 

SAĞLIKLA KALIN MUTLU KALIN

CAN YÜCELSOY